Chwasty wyrastające w ogródkach, na rabatach i chodnikach potrafią być nie lada utrapieniem. Walka z nimi zwykle rozpoczyna się wiosną, kiedy chwasty pojawiają się znienacka i są niczym plaga. Na dodatek usuwanie ich przypomina starcie z wiatrakami, bo odrastają w bardzo szybkim tempie, rosnąc tak, jak im się żywnie podoba. Podpowiadamy, jak usunąć chwasty przy zastosowaniu domowych sposobów, dzięki którym używanie ciężkiej chemii nie będzie konieczne.
Chwasty – czym właściwie są?
Na początek warto wyjaśnić, co tak właściwie kryje się za określeniem „chwastów”. Chwasty to potoczna nazwa roślin, które dziko rosną w ogrodach, na działkach czy rabatach bez naszego udziału – to tzw. rośliny niepożądane na danym terenie, które konkurują z pozostałymi roślinami o miejsce do życia oraz składniki odżywcze. Potrafią wyrosnąć naprawdę w każdych warunkach i niestraszne im żadne okoliczności przyrody, do których potrafią się szybko dostosować. Do chwastów zaliczamy przeważnie zioła lecznicze takie jak pokrzywa, skrzyp polny czy krwawnik, które wyrastają na polach uprawnych lub w ogrodach. Chwasty spotyka się także na łąkach, pastwiskach i lasach. Niektóre z roślin powszechnie określanych jako chwasty uważa się za gatunki lecznicze i podlegające ochronie.
Usuwanie chwastów – czy chemiczne środki są konieczne?
Jak zatem pozbyć się chwastów? Wydaje się, że najskuteczniejszym sposobem jest po prostu wypielenie ich lub zastosowanie chemicznych preparatów zwanych herbicydami. Są to środki chwastobójcze, których zadaniem jest zniszczenie niepożądanej roślinności na uprawie lub w ogrodzie. Jeśli jednak użyjemy herbicydów w niewłaściwy sposób, np. w zbyt dużej dawce, mogą one uszkodzić nieodwracalnie uprawiane rośliny. Chemiczne środki mogą być też potencjalnie szkodliwe dla środowiska. Z tego względu lepiej postawić na naturalne sposoby pozbycia się niechcianych gości na ogrodzie czy działce.
Domowe sposoby na chwasty w ogródku – ekologiczne i bezpieczne metody
Jakie zatem naturalne środki na chwasty są skuteczne? Warto wypróbować kilka metod, które nie są tak inwazyjne dla naszych upraw jak duże dawki herbicydów. Jak się okazuje, chwasty można zwalczyć za pomocą prostych składników, które znajdziemy w każdej kuchni. Oto kilka przykładów:
- soda oczyszczona – posypanie chwastów sodą, zwłaszcza kiedy są jeszcze niewielkie lub tuż po ich wyplewieniu, skutecznie pomaga w pozbyciu się niechcianych szkodników. Soda idealnie nadaje się do usunięcia np. mniszków lekarskich wyrastających ze szczelin pomiędzy płytkami chodnikowymi;
- sól kuchenna i ocet – sam ocet ma wszechstronne zastosowanie zarówno w kuchni, jak i porządkach domowych, a przygotowanie wywaru z octu i soli na chwasty (najlepiej w proporcjach litr wody, szklanka octu i pół szklanki soli) pomoże pozbyć się ich w kilka dni, szczególnie po spryskaniu uporczywych lokatorów w upalny dzień;
- domowy oprysk na chwasty z alkoholu, mydła i wody – co prawda nie obejdzie się tutaj bez niewielkiej ilości chemii, ale rozpylenie takiego roztworu na liściach niechcianych roślin skutecznie je osłabi.
Co jeszcze można wypróbować na chwasty? Warto sprawdzić m.in. ściółkowanie ogrodu, czyli rozsypanie wokół roślin warstwy wiórek i kory, która odetnie im dostęp do światła i powietrza. Podobne efekty uzyskamy po przykryciu chwastów warstwą folii lub papierem gazetowym. Jeśli oprócz usunięcia chwastów chcemy też dodatkowo upiększyć ogród, dobrym pomysłem będzie posadzenie aksamitek lub dywanu z roślin okrywowych, np. lawendy. Kluczowe podczas walki z chwastami jest również zapobieganie im, głównie poprzez przemyślane planowanie ogrodu – pomoże zminimalizować przestrzenie potencjalnie zagrożone pojawieniem się niepożądanych roślin.