23.3 C
Warszawa
czwartek, 19 września, 2024

Uprawa ogórków gruntowych – jak i kiedy siać ogórki?

Ogórki gruntowe należą do najczęściej uprawianych roślin jednorocznych w naszym kraju. Cieszą się popularnością zarówno w przydomowych warzywniakach, jak i ogródkach działkowych czy nawet balkonach. Uprawa ogórków jest niezbyt skomplikowana, a zapewnienie odpowiednich warunków ma efekty w postaci obfitych zbiorów. Jak wygląda sadzenie ogórków i jakich zasad należy przestrzegać?

Ogórki gruntowe – na czym polega ich fenomen

Ogórki od wieków królują na naszych stołach. Są cenione za łatwość uprawy, wszechstronność wykorzystania w kuchni oraz walory smakowe. Ogórki można jeść nie tylko na surowo, np. jako dodatek do sałatki, ale też w postaci konserwowej czy kiszonej. Wiele osób docenia również ich niską kaloryczność, usprawnianie procesów trawiennych oraz gaszenie pragnienia – owoce ogórków składają się w większości z wody. Ogórki mają też szerokie zastosowanie w kosmetyce, gdzie sprawdzają się jako składnik oczyszczający w wielu produktach. 

Jak sadzić ogórki, czyli kilka porad do własnej uprawy

Ponieważ ogórki są warzywem stosunkowo łatwym w uprawie, coraz więcej osób decyduje się hodować własne ogórki na przetwory czy do innego wykorzystania w kuchni. Kluczem do sukcesu jest pilnowanie czasu siania oraz zapewnienie ogórkom idealnym warunków, ponieważ roślina ta bywa kapryśna. Ogórki są ciepłolubne, więc wymagają odpowiedniej temperatury do wzrostu i rozwoju. Ważne jest też dopasowane podłoże – ogórki najlepiej czują się w próchniczej i przepuszczalnej glebie o zasadowym odczynie. Kiedy więc siejemy ogórki? Nasionka umieszczamy w doniczkach około trzy tygodnie przed planowanym terminem siewu do ziemi. Donice można dodatkowo ogrzać w pomieszczeniu, jeśli chcemy przyspieszyć kiełkowanie.

Należy też dobrze pilnować, kiedy można siać ogórki do gruntu – idealna pora to połowa maja, gdy już miną pierwsze przymrozki. Warto mieć to uwadze, ponieważ ogórki mają bardzo niską tolerancję na zimno, przez co mogą być podatne na uszkodzenia. Zanim umieścimy ogórkowe sadzonki w podłożu, można też je zahartować poprzez częste wynoszenie na zewnątrz przed planowanym terminem posadzenia do gruntu.

Przeczytaj także:  Ziemia do pomidorów – jaką kupić i jak przygotować?

Własna uprawa ogórków – jak pielęgnować?

Skoro już wiemy, jak i kiedy siać ogórki, pora na garść informacji dotyczących opieki nad uprawą. Ogórki wymagają dużo słońca (choć nie bezpośredniego, preferują rozproszone) i ciepła. Najchętniej rosną w towarzystwie takich roślin jak cebula, szpinak, koper czy sałata i fasola. Ogórki lubią też częste i obfite nawadnianie, zwłaszcza w okresie wegetacji, oraz nawożenie – idealnie sprawdzą się tutaj nawozy organiczne. Ponieważ roślina lubi silnie się rozrastać, warto o tym pamiętać i podczas sadzenia do gruntu zachować odstępy. Woda do podlewania ogórków nie może być zimna, gdyż niesie to ryzyko zahamowania wzrostu. Konieczne jest także częste odchwaszczanie ogórkowych grządek, zwłaszcza jeśli rośliny będą rosnąć na podporach – ogórki rozrastające się po podłożu z czasem same „przykryją” nieproszonych, zielonych lokatorów. Przy zachowaniu zasad dotyczących uprawy ogórki zaczynają owocować po ok. 9 tygodniach od wysiewu do gruntu – w ten sposób ogórki wysiane w maju można zbierać już w lipcu.

Najnowsze artykuły
Podobne artykuły