25.5 C
Warszawa
sobota, 13 lipca, 2024

Sezon na truskawki w Polsce – kiedy jest i ile trwa?

Truskawki to jedne z najbardziej lubianych owoców. Nieodłącznie kojarzą się z ciepłym latem, wakacjami i soczystym smakiem. Prawdziwym rarytasem są rzecz jasna truskawki krajowe, najlepiej prosto z krzaczka. Choć czasem ich ceny przyprawiają o zawrót głowy, to i tak praktycznie każdy zajada się tymi owocami w letnich miesiącach. Kiedy zaczyna się sezon na truskawki i ile trwa?

Truskawki – właściwości zdrowotne

Wśród sezonowych owoców występujących latem to właśnie truskawki cieszą się największą popularnością. Wiele osób docenia ich soczysty smak i słodycz. Ponadto truskawki mają szereg prozdrowotnych właściwości:

  • zawierają sporo witamin (K, C, E i z grupy B),
  • błonnika,
  • są źródłem antyoksydantów, których zadaniem jest ochrona organizmu przed wolnymi rodnikami.

Te niepozorne, czerwone owoce zawierają również wiele cennych minerałów, takich jak wapń, fosfor czy magnez. Nie brak w nich także aminokwasów i polifenoli. Z truskawek można przygotować wiele smacznych potraw i deserów, m.in. galaretek, musów, ciast, pierogów czy koktajli. 

Sezon na truskawki – kiedy się zaczyna i jak długo trwa?

Pierwsze polskie truskawki można zaobserwować już w maju, jednak pełnia ich smaku i koloru przypada na okres czerwca i lipca. Warto wówczas wypatrywać ich na targowiskach czy w sklepach, zwłaszcza takich, które pochodzą z polskich upraw. Truskawek w sezonie nie brakuje także na licznych straganach, wyrastających przy ulicach niemal z dnia na dzień.

Niektórzy eksperci twierdzą, że truskawki mogą pojawić się na rynku już w kwietniu. Warto jednak pamiętać, że najwcześniejsze truskawki to zazwyczaj odmiany pochodzące z upraw szklarniowych i tunelowych. Dopiero te czerwcowo-lipcowe owoce, rosnące w gruncie, charakteryzują się bardziej wyrazistym smakiem i większą słodyczą.

A do kiedy są truskawki? Zwykle końcówka sezonu truskawkowego przypada na sierpień lub wrzesień, choć ostatnie świeże owoce można jeszcze dostać w październiku. Jeżeli chodzi o ceny truskawek, to są one zależne od regionu i momentu sezonu. Pełnia truskawkowych miesięcy oznacza także ich najniższą cenę na bazarkach i u małych sprzedawców. Warto więc kupować truskawki w szczycie sezonu, by móc cieszyć się ich soczystym smakiem. 

Przeczytaj także:  Jak i kiedy nawozić borówkę amerykańską?
Najnowsze artykuły
Podobne artykuły