19.6 C
Warszawa
niedziela, 19 maja, 2024

Odmiany ziemniaków jadalnych w Polsce – jakie są najlepsze?

Ziemniaki należą do najpowszechniej wykorzystywanych warzyw w polskiej kuchni. Towarzyszą nam one od wielu wieków i są częstym dodatkiem do zup, mięs i sosów na naszych stołach. Sekret ich popularności polega na wyjątkowym smaku i wielu wartościach odżywczych, które zawierają. Jakie są odmiany ziemniaków w Polsce i które z nich są najlepsze?

Typy ziemniaków – jak dzielimy ziemniaki?

Ziemniaki można podzielić na kilka kategorii, biorąc pod uwagę ich jakość, zastosowanie i cechy charakterystyczne. Do podstawowych typów ziemniaka należą: 

  • typ A (sałatkowy) – idealnie nadający się do sałatek, z łatwością daje się pokroić, nie rozpadają się podczas gotowania; 
  • typ B (ogólnoużytkowy, zwany też uniwersalnym) – można go dodać do wielu potraw, w tym zup i dań obiadowych, frytek i chipsów, pod koniec gotowania stają się kruche, przy smażeniu natomiast miękkie w środku;
  • typ C (mączyste) – po ugotowaniu są sypkie i kruche, dobrze sprawdzą się podczas przyrządzania purée i placków ziemniaczanych.

Czasem wyróżnia się też typ D o wyjątkowo mączystych bulwach, które całkiem się rozpadają podczas gotowania i przez to mają ograniczone zastosowanie odżywcze.

Ziemniaki można także podzielić według czasów zbiorów. W ten sposób rozróżniamy gatunki:

  • bardzo wczesne (okres wegetacji to 60-90 dni),
  • wczesne (91-110 dni),
  • średnio wczesne (111-125 dni),
  • średnio późne (126-135 dni),
  • późne (136 dni i dłużej). 

Przy wczesnych odmianach ziemniaków należy ostrożnie podchodzić do tematu uprawy, ponieważ odmiany te są narażone na przymrozki. Może to skutkować zniszczeniem całej plantacji.

rodzaje ziemniaków w polsce

Gatunki ziemniaka w Polsce – jakie są najpopularniejsze?

W Polsce zarejestrowanych jest ponad 100 odmian ziemniaka, które uprawia się w całym kraju. Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych, czyli COBORU, każdego roku przedstawia zestawienie roślin, które zaleca się uprawiać w każdym województwie. Wśród propozycji dostępna jest także lista odmian ziemniaka, które warto posadzić danego roku. Na przykładzie kilku regionów można stwierdzić, że popularne odmiany ziemniaków do sadzenia to m.in. Tajfun, Denar, Vineta, Michalina, Zuzanna, Gwiazda czy Impresja. A czy istnieją polskie gatunki ziemniaków, wyhodowane w naszym kraju? Jak najbardziej. Jedną z nich jest właśnie Denar, popularniejszy gatunek do sadzenia, który idealnie nadaje się do sałatek. Polskie ziemniaki to także m.in. sałatkowy Bard i Lord, uniwersalne Gracja i Korona czy też nadający się na chipsy Tajfun. 

Przeczytaj także:  Najczęstsze choroby ogórków gruntowych i szklarniowych

Które ziemniaki są najsmaczniejsze?

Wybór ulubionych ziemniaków to przeważnie kwestia gustu i upodobań kulinarnych. Znaczenie ma również kolor miąższu, ogólny wygląd bulwy oraz rodzaj potrawy, do jakiej wykorzystamy ziemniaki. Jedne lepiej sprawdzą się w sałatce, natomiast niekoniecznie jako dodatek do obiadu czy frytki i na odwrót. Za najsmaczniejsze odmiany ziemniaków w Polsce uważa się m.in. Denar, Irys, Flaming, Welox czy Irgę. Warto też dodać, że zgodnie z badaniami Polacy gustują przeważnie w ziemniakach miękkich, które są podatne na rozgniatanie na talerzu. Bez względu na to, w jakich gatunkach ziemniaków gustujemy, trzeba pamiętać, aby podczas zakupów wybierać bulwy bez oznak chorób – o gładkiej i jasnej skórce, bez kiełków i zielonych plam. Mamy wówczas pewność, że kupowane przez nas ziemniaki są zdrowe, świeże i smaczne. 

Najnowsze artykuły
Podobne artykuły