Cynamon w ogrodzie – przed jakimi szkodnikami chroni i jak go wykorzystać?

spot_imgspot_img

Cynamon to bardzo znana przyprawa kuchenna, powszechnie stosowana do deserów i wypieków. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z faktu, że cynamon posiada szereg właściwości, dzięki którym z powodzeniem można go wykorzystywać także w ogrodnictwie. W jaki sposób zatem wykorzystać cynamon do kwiatów doniczkowych i nie tylko?

Cynamon w ogrodzie – przed czym chroni rośliny?

Cynamon jest znany ze swojego charakterystycznego, pikantno-korzennego smaku i zapachu. Wykazuje także szereg cech przeciwko wirusom, bakteriom i grzybom. To właśnie dlatego stosowany jest w kuchni jako dodatek do wielu potraw – ceni się zwłaszcza jego właściwości rozgrzewające. Z tego powodu może być z powodzeniem stosowany zarówno w ogrodzie, jak i przy uprawie roślin doniczkowych lub balkonowych. Pomoże w odstraszaniu insektów, przy ukorzenianiu sadzonek oraz chronieniu naszych cennych zbiorów przed chorobotwórczymi grzybami i pleśnią. 

Jak wykorzystać cynamon do pielęgnacji roślin? Kilka wskazówek

Do czego przyda się cynamon w ogrodnictwie? Przede wszystkim, ta aromatyczna przyprawa pomoże w zwalczaniu szkodników, które znienacka atakują uprawiane na balkonach lub w warunkach pokojowych rośliny i kwiaty ozdobne. Można stosować zarówno oprysk z cynamonu, jak i podlewać kwiaty wodą z dodatkiem tej przyprawy. W ten sposób zapobiegniemy rozwojowi pleśni w ziemi oraz wspomożemy wzrost rośliny – cynamon świetnie sprawdza się jako naturalny ukorzeniacz. Ponadto można go także wykorzystywać do „opatrywania” uszkodzonych lub nadłamanych podczas rozmnażania pędów – wystarczy posypać miejsce uszkodzenia lub rozdzielenia szczyptą przyprawy. 

Cynamon na robaki w kwiatach doniczkowych i nie tylko

Spore grono ekspertów zaleca stosowanie cynamonu na różnego rodzaju insekty atakujące rośliny doniczkowe i ogrodowe. Na co więc najlepiej sprawdzi się cynamon? Np. na skoczogonki – niewielkie, skaczące robaczki, które niszczą głównie korzenie roślin w doniczkach, doprowadzając nieraz do ich uschnięcia. W celu zwalczania tych szkodników warto zastosować roztwór z cynamonem jako oprysk lub posypać ziemię w doniczce szczyptą przyprawy. W ten sposób można walczyć również z ziemiórkami i przędziorkami – są to szkodniki, na które powinno zadziałać zastosowanie cynamonu. A co z tarcznikami, czyli groźnymi insektami wysysającymi soki z roślin? Tutaj nie ma cudów – najlepiej usuwać je mechanicznie za pomocą wykałaczek lub przemyć roślinę wodą z dodatkiem octu. Przy czym jeszcze sprawdzi się cynamon? Może skutecznie odstraszyć m.in. mszyce lub komary, jeśli posypiemy jego szczyptą ziemię w doniczce lub w ogrodzie.

Najnowsze artykuły
Podobne artykuły