25.5 C
Warszawa
sobota, 13 lipca, 2024

Jagodnik – czym jest i co w nim uprawiać?

Jagodnik to wydzielone miejsce w ogrodzie, gdzie uprawia się rośliny jagodowe. Może mieć różne formy, takie jak rzędy, łany pasów lub zagonów. Coraz popularniejsze są również podwyższone grządki i okrągłe formy rabatowe. Rośliny jagodowe, które najczęściej sadzi się w jagodniku, to m.in. agrest, aronia czarna, borówka brusznica, borówka wysoka, jeżyna, malinojeżyna, malina, porzeczka biała, porzeczka czarna, porzeczka czerwona, poziomka pospolita, truskawka i winorośl. Przy zakładaniu jagodnika ważne jest również sprawdzenie gleby, która powinna być klasy III lub IV, odpowiednio nawodniona, z poziomem wody gruntowej na odpowiednim poziomie.

Jakie są wymagania glebowe dla jagodnika?

Rośliny jagodowe najlepiej rosną na glebach klasy bonitacyjnej III i IV. Gleby lepszej klasy rzadko przeznacza się pod plantacje. Gleba powinna mieć odczyn lekko kwaśny, na poziomie pH 5,5-6,5, choć rośliny jagodowe mogą rosnąć w zakresie pH 5-8. Jagodniki nie powinny być zakładane na glebach podmokłych lub zbyt suchych.

Jagody kamczackie, które są popularniejszą odmianą jagodnika, dobrze rosną w różnych rodzajach gleby, ale należy unikać miejsc, gdzie występuje nadmiar wilgotności w glebie i występują podtopienia.

Jak pielęgnować jagodnik?

Jagodniki nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji. W pierwszych kilku latach nie trzeba ich nawozić, ciąć ani przeprowadzać innych zabiegów związanych z ochroną. Rośliny jagodowe mają długie okresy produkcyjne, nawet do 30 lat. Sadzenie jagodników powinno odbywać się jesienią, najlepiej na glebie po uprawianych roślinach okopowych, takich jak ziemniaki, buraki czy marchew.

Nawożenie jagodników można rozpocząć od nawozów organicznych jesienią, a w okresie wegetacji można przeprowadzać dokarmianie młodych roślin. Przycinanie jagodników nie jest konieczne przez pierwsze 5-7 lat, a później można przycinać dla przerzedzenia korony i odebrania nadmiernie długich gałęzi.

W czasie uprawy jagodników można spotkać się z niektórymi chorobami i szkodnikami, takimi jak mączniak, oparzelina, piórolotek pięciopiór, różóweczka zwójka, tarcznik wierzbowy i mszyca wiciokrzewowa. W takim przypadku należy stosować odpowiednie metody ochrony roślin.

Przeczytaj także:  Jak i kiedy nawozić borówkę amerykańską?
Najnowsze artykuły
Podobne artykuły