16.9 C
Warszawa
poniedziałek, 17 czerwca, 2024

Czy można kupić działkę rolną?

Kiedy myślimy o zakupie działki pod budowę domu, pierwszymi opcjami są zazwyczaj działki budowlane lub rekreacyjne. Tymczasem kupienie działki rolnej jest równie dobrym rozwiązaniem – głównie ze względu na atrakcyjne położenie takich nieruchomości i ich potencjał. Jakie są procedury dotyczące nabycia działki rolnej? Czy ziemię rolną mogą kupić tylko rolnicy?

Działka rolna – czy można na niej wybudować dom?

Działka rolna według definicji to obszar gruntów określonych do użytku rolnego. Innymi słowy, to teren ziemi przeznaczony do prowadzenia działalności rolniczej przez osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje. Ściśle uregulowane są także przepisy dotyczące rodzajów zabudowań, jakie można stawiać na działce rolnej. Owszem, można wybudować dom mieszkalny na gruncie rolnym, jednak warunkiem jest zobowiązanie do prowadzenia działalności rolniczej, a oprócz budynku mieszkalnego trzeba postawić też zabudowania gospodarcze. Można też wystąpić o odrolnienie działki, czyli wyłączenie jej z produkcji rolnej – procedura jest jednak kosztowna oraz trzeba uwzględnić miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. Dlatego przed zadaniem sobie pytania w stylu „czy mogę kupić działkę rolną?” warto zapoznać się ze wszystkimi przepisami, które dotyczą tego przedsięwzięcia

Jak kupić działkę rolną? Procedury i działanie

Czy każdy może kupić działkę rolną? Teoretycznie tak. Wszystko zależy jednak od wielkości działki oraz tego, do czego zamierzamy ją wykorzystać. Rolnik indywidualny może nabyć każdą nieruchomość rolną praktycznie bez większych problemów. Inaczej sytuacja wygląda w momencie, gdy działkę chce zakupić osoba nieposiadająca statusu rolnika. Zobaczmy, jak to wygląda w praktyce:

  • działki o powierzchni do 0,3 ha – taką działkę bez utrudnień może nabyć każdy;
  • działki o powierzchni 0,3-1 ha – przy zakupie gruntów o takiej powierzchni prawo pierwokupu ma zwykle Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Oznacza to, że osoba niebędąca rolnikiem zobowiązuje się do prowadzenia gospodarstwa rolnego przez co najmniej 5 lat od nabycia działki oraz nie może jej w tym czasie odsprzedać;
  • działki powyżej 1 ha – prawo do zakupu tak dużych działek mają jedynie rolnicy.

A jak kupić taką działkę od skarbu państwa? Wszystko zależy od rodzaju gruntu. Zakup działek rolnych od Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa jest regulowany przez szereg przepisów, których celem jest ochrona ziemi przeznaczonej do rolnictwa. Warto skonsultować się z odpowiednim urzędem i innymi instytucjami (np. Agencją Nieruchomości Rolnych), które wyjaśnią wszystkie wątpliwości i wskażą, jakie warunki trzeba spełniać, aby móc zakupić działkę należącą do skarbu państwa.

Najnowsze artykuły
Podobne artykuły