24.7 C
Warszawa
środa, 1 maja, 2024

Najczęstsze choroby ogórków gruntowych i szklarniowych

Choć uprawa ogórków należy do stosunkowo łatwych, nie zawsze jednak uda się uniknąć chorób tych roślin. Problem ten dotyczy zarówno ogórków uprawianych w gruncie, jak i tych hodowanych w szklarniach. W wielu przypadkach oznak chorób nie widać na pierwszy rzut oka, dlatego warto bacznie obserwować hodowane przez nas ogórki. Jakie są najczęstsze choroby ogórków i jak sobie z nimi radzić?

Choroby ogórków gruntowych – wczesne objawy

Ogórki mogą zostać zaatakowane zarówno przez szkodniki, jak i wirusy czy grzyby. Wiele z tych schorzeń dotyka warzyw hodowanych nie tylko w gruncie, ale i w szklarni. Najważniejszym objawem chorobowym jest wystąpienie białych plam na ogórkach, które mogą przypominać nalot lub przybierać też inne barwy odstające od koloru liści – w zależności od rodzaju schorzenia. A jakie są najpowszechniejsze choroby ogórków gruntowych? Jedną z nich jest mączniak rzekomy, który objawia się żółto-oliwkowymi plamami na liściach. Jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie kroki w celu zwalczenia mączniaka, cała plantacja może obumrzeć w ciągu 10 dni. Inną, często występującą chorobą jest parch dyniowaty – jego symptomy to brązowe plamienie liści oraz gnicie owoców wywołane wystąpieniem szaro-zielonych plam w okresie kwitnienia, którym towarzyszy kleisty wyciek. Parch może atakować zarówno ogórki gruntowe, jak i szklarniowe. 

Choroby ogórków szklarniowych – jak je rozpoznać?

Zasadniczo nie ma wyróżnienia między chorobami ogórków rosnących w gruncie a tych hodowanych w szklarniach, ponieważ obydwie hodowle mogą zostać zaatakowane przez podobne szkodniki i grzyby. Ogórki szklarniowe są natomiast bardziej podatne na ataki chorób grzybowych, które mogą zaatakować je wcześniej niż w przypadku ogórków gruntowych. Najgroźniejszym schorzeniem dotykającym ogórki szklarniowe jest mączniak prawdziwy – pojawia się przeważnie w temperaturze ok. 35 stopni oraz przy niskiej wilgotności powietrza. Zwykle objawia się w postaci nalotu, który z czasem przeradza się w białe plamy na liściach ogórków, a następnie roślina żółknie i obumiera. 

Przeczytaj także:  Kiedy zakup maszyn rolniczych to lepsze rozwiązanie niż najem?

Do innych popularnych chorób, z którymi mogą zmagać się ogórki szklarniowe, należą m.in.:

  • alternarioza ogórka – pierwszym objawem są charakterystyczne, niewielkie plamy na liściach z jasnym punktem pośrodku, które z czasem brązowieją i atakują owoce,
  • kanciasta plamistość liści ogórka – liście pod wpływem wodnistych plam zaczynają się wykruszać, a pod spodem pojawia się wysięk bakteryjny,
  • mozaika ogórka – choroba wirusowa przenoszona przez mszyce, najczęściej niestety nieuleczalna.

Jak zapobiegać chorobom ogórków?

Choć nie da się ustrzec przed wszystkimi chorobami mogącymi zaatakować ogórki, można poczynić kroki zapobiegawcze. Aby ogórki nie padły ofiarą chorób grzybowych, należy unikać zraszania liści, gdyż może to sprzyjać pojawieniu się nalotu. Warto też zmieniać miejsce sadzenia ogórków – niektóre patogeny zimują w resztkach wcześniejszych roślin. Kiedy choroby rozwiną się dostatecznie mocno, wówczas konieczne będzie zastosowanie oprysków chemicznych. Jeśli jednak chcemy uniknąć nadmiernej chemii, można użyć też specyfików na bazie naturalnych składników, np. olejku herbacianego rozcieńczonego wodą lub wywarów roślinnych na bazie skrzypu, czosnku czy pokrzywy. Innym ekologicznym sposobem zwalczania różnych chorób ogórka jest przygotowanie preparatu z drożdży, który jest niezwykle skuteczny na choroby grzybowe. Najważniejsza jest jednak profilaktyka i stała, dokładna obserwacja roślin. Pomoże to nam wychwycić wszelkie zmiany w wyglądzie naszych plantacji, takie jak choćby białe liście ogórków, gnicie łodyg czy naloty przy gruncie.

Najnowsze artykuły
Podobne artykuły