Papryka jest nie tylko pysznym i wszechstronnie wykorzystywanym w kuchni warzywem, ale również piękną ozdobą każdego ogrodu. Równie dobrze może rosnąć na działce czy słonecznym balkonie. Uprawa papryki nie jest trudna, jednak czasem może paść ofiarą różnych szkodników i chorób. Co sadzić obok papryki, żeby uchronić ją przed schorzeniami i odstraszyć nieproszonych gości?
Zasady sadzenia warzyw w ogrodzie – wzajemny wpływ różnych gatunków roślin
Doświadczeni ogrodnicy zgodnie twierdzą, że w przydomowym ogródku powinien panować ład i porządek. Nie oznacza to jedynie pielęgnowania roślin i dbania o ich wygląd zewnętrzny. Kluczem jest współrzędna uprawa warzyw, owoców i ziół. Polega ona na takim dopasowaniu roślin, aby ich posadzenie w najbliższym sąsiedztwie wywarło pozytywny wpływ na ich wzrost, chroniło przed szkodnikami i występowaniem chwastów. Ta naturalna metoda sadzenia roślin wymaga wysiewu – na przemian lub obok siebie – minimalnie dwóch gatunków, które mają na siebie pozytywny wpływ. Dzięki temu nie tylko zapewnimy większą różnorodność biologiczną w ogrodzie, ale zyskamy również lepsze i bardziej obfite zbiory. Przykładem dobrego, ogrodowego sąsiedztwa może być np. marchew i cebula, które chronią się nawzajem przed szkodnikami, a złym pomysłem będzie posadzenie razem ogórka i ziemniaka.
Papryka – obok czego najlepiej sadzić tę roślinę?
Papryka jest warzywem, które bardzo dobrze czuje się w towarzystwie rozmaitych ziół, takich jak m.in. majeranek, tymianek, bazylia czy lubczyk. Zioła te nie tylko odstraszą niechciane owady, ale i zapewnią papryce dobre warunki do wzrostu. W otoczeniu tego warzywa warto też posadzić pachnące kwiaty, np. petunie, aksamitki czy pelargonie. Dobrym sąsiedztwem dla papryki mogą być także buraki, sałata, szpinak, kukurydza i pomidor. To zwłaszcza pomidory wymienia się jako rośliny będące dobrymi sąsiadami dla wielu warzyw i owoców, ponieważ chronią glebę przed chorobami grzybiczymi. Z tego względu pomidory sprawdzają się jako towarzystwo dla wielu innych roślin, w tym m.in. rzodkiewki czy cukinii. Obok papryki można także zasiać cebulę i szczypiorek.
Złe sąsiedztwo dla papryki – czego nie sadzić w pobliżu tego warzywa?
Zgodnie z zasadami współrzędnej uprawy nie sadzi się obok siebie roślin z tej samej rodziny lub takich, które mogą ze sobą konkurować o składniki odżywcze i wodę. w pobliżu papryki nie warto sadzić np. ziemniaków, ponieważ mogą one być zaatakowane przez te same szkodniki. Inne przykłady nieodpowiednich sąsiadów dla papryki to m.in. warzywa kapustne, fasola, truskawki, morela i koper włoski – posadzenie ich razem może skutkować zahamowaniem wzrostu papryki i zwiększeniem jej podatności na choroby. Co ciekawe, niekiedy podaje się, ze niekorzystnym towarzystwem dla papryki jest pomidor, głównie ze względu na możliwość przenoszenia chorób i szkodników. Warto więc zasięgać różnych opinii i brać pod uwagę również specyficzne warunki panujące w naszym ogrodzie, aby móc je dostosować do poszczególnych upraw.