8.6 C
Warszawa
sobota, 5 października, 2024

Co na ślimaki w ogrodzie? Najlepsze domowe sposoby

Ślimaki to stworzenia, które potrafią narobić w ogrodzie olbrzymie szkody. Nie tylko niszczą rośliny, żywiąc się ich korzeniami i liśćmi, ale także zostawiają resztki nieestetycznego śluzu. Tym gorzej, jeśli mamy do czynienia z inwazją tych nielubianych mięczaków – efekty masowego ataku na nasze uprawy mogą być opłakane. Jak zatem skutecznie zwalczyć ślimaki w ogrodzie? Które domowe sposoby na ślimaki są najskuteczniejsze w walce z ich inwazją?

Ślimaki na roślinach – dlaczego są tak groźne?

Ślimaki pojawiają się w ogrodach głównie podczas deszczowej pogody. Zwykle można je zauważyć w wilgotnych zakamarkach, gdzie szukają pożywienia i schronienia. Z reguły nie są uważane za szkodniki, ponieważ pomagają w usuwaniu obumarłych części roślin i pozbyciu się chwastów, a pojedyncze ślimaki można po prostu wynieść z ogródka. Problem pojawia się wówczas, kiedy mamy do czynienia z większą ilością osobników, które mogą wyrządzić poważne szkody – ogryzając liście roślin, zjadając młode siewki czy nawet całe rośliny. Pamiętajmy jednak, że do zwalczania ślimaków buszujących w ogródku można zabrać się jedynie wtedy, gdy jest to naprawdę konieczne, czyli gdy wyrządzają spore i trudne do naprawienia szkody. 

jak pozbyć się ślimaków

Domowe sposoby na ślimaki – kilka pomysłów

Jakie są zatem najskuteczniejsze sposoby na ślimaki w ogrodzie czy na działce? Do wyboru mamy kilka rozwiązań. Można skorzystać np. z gotowych chemicznych preparatów do oprysku, jednak trzeba uważać na ich toksyczne właściwości. Dużo bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie zastosowanie domowego środka na ślimaki, który przygotujemy ze składników dostępnych od ręki. Oto kilka pomysłów na odstraszenie ślimaków:

  • kawa i cynamon – ponieważ te mięczaki nie przepadają za ostrymi zapachami, warto rozsypać fusy po kawie lub cynamon; podobny efekt osiągniemy poprzez rozsypanie pokruszonych skorupek jajek;
  • sól kuchenna – to kolejny łatwy w użyciu i tani sposób na ślimaki – wystarczy posypać napotkane osobniki solą, która uszkodzi ich ciała;
  • bariery wokół roślin – w celu ochrony pojedynczych roślin czy grządek można stworzyć wokół nich bariery m.in. z trocin, igieł, piasku zmieszanego z popiołem czy żwiru.
Przeczytaj także:  Cynamon w ogrodzie – przed jakimi szkodnikami chroni i jak go wykorzystać?

Co jeszcze pomoże na ślimaki w ogrodzie? Profilaktycznie warto podlewać ogród w godzinach porannych, żeby zniechęcić mięczaki do wyjścia na powierzchnię i nie kusić ich wilgotną glebą. Nie zaleca się również gromadzenia w ogrodzie stosów gałęzi, kamieni, desek i innych materiałów budowlanych – są to idealne kryjówki dla nieproszonych ślimaków. Stworzenia te skuszą się natomiast na liście sałaty, ułożone w pobliżu pułapek z desek tworzących zacienione miejsce. W celu zniechęcenia ślimaków do żerowania na naszych roślinach warto rozważyć też posadzenie takich gatunków, za którymi nie przepadają – będą to m.in. szałwia, czosnek, cebula, trybula ogrodowa, bylica piołun, macierzanka, krwawnik pospolity czy gorczyca. Naturalni wrogowie ślimaków to również jeże, gawrony, ropuchy i niektóre odmiany chrząszczy można zatem rozważyć prowadzenie ogrodu w taki sposób, aby zapewnić tym gatunkom optymalne warunki.

Najnowsze artykuły
Podobne artykuły